Norweski i inne języki - Jak się uczyć?

Gramatyka norweska, Inne języki, Forumowy Słownik, Materiały do własnej nauki.

Moderator: Moderatorzy

Jaki masz styl uczenia się?

słuchowiec
55
29%
wzrokowiec
114
61%
dotykowiec
6
3%
kinestetyk
13
7%

Liczba głosów: 188

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Re: Norweski i inne języki - Jak się uczyć?

Postautor: rekonstruksjon » śr mar 13, 2013 11:22 pm

Jak bedziesz miec szczescie to moze cos znajdziesz, ale moim zdaniem jest naprawde lepiej w ciagu roku nauczyc sie tyle, ile sie da, a potem startowac na jakims szczeblu :) Bedzie bezpieczniej, naprawde. Bo niewykwlifikowanych, poczatkujacych i bez norweskiego lub podstawowym norweskiem (takiem hymmmmm, watpliwym) to jest juz shitload.
Zasadniczo nie znam sytuacji kazdego Polaka tam, w Norge. Ale zapytaj co tezsze glowy tutaj. Zobacz:
- uczysz sie norweskiego przezrok siedzac w Polsce, tymczasowo gdzies dorabiasz i po jakims czasie zalapiesz sie na intensywny kurs, odkladajac uprzednio troche pieniedzy na niego.
- po roku sprawdzasz swoja wiedze
- jesli starcza, aplikujesz o prace (radze sie uzbroic w cierpliwosc)
- po ilus aplikacjach sukces!
- potem zalatwic sobie mieszkanie i sru ALE ALE ALE. Jest jedna zasadnicza sprawa: na pierwsze przezycie miesiaca bedziesz potrzebowac w zaleznosci od miejsca zamieszkania kolo 18 000 NOK lub troche wiecej/mniej.
A zreszta, co tam ja... zapedzilam sie :lol:

Generalnie teraz zaprofitujesz. Uczac sie sama nauczysz sie wiecej, uwiesz mi. Wystarczy tylko dzika motywacja i postawa 'spieprzac mi z drogi' :mrgreen:
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

marian_milo

Postautor: marian_milo » śr mar 13, 2013 11:33 pm

Rok to dobry okres. Spokojnie przez ten czas jesteś w stanie opanować podstawy na tyle, żeby w miarę wyrazić to, co masz na myśli.

pinkcrow

Postautor: pinkcrow » czw mar 14, 2013 10:22 am

dziękuję ślicznie za informacje
w takim razie do boju i nauki:)

Awatar użytkownika
mariolcia_1
Kontaktowanie:

Postautor: mariolcia_1 » pt kwie 19, 2013 10:19 am

szkoda że På vei słownika online nie ma w języku polskim

http://pavei2004.cappelendamm.no/uyghursk.pdf

Awatar użytkownika
giuliettaa

Postautor: giuliettaa » pt kwie 19, 2013 11:53 am

mariolcia_1 jest taki słownik na "chomiku" tutaj można też znaleźć mp3 do słuchania.
http://link usuniety/aniusia.r/norweski/P ... 891250.pdf słownik
http://link usuniety/action/SearchFiles?F ... leType=all mp3
Ja się uczę z På vei i jestem bardzo zadowolona.

Awatar użytkownika
giuliettaa

Postautor: giuliettaa » pt kwie 19, 2013 11:54 am

2 link może nie działać podaję inny:
http://link usuniety/srebrniczek/NORWESKI ... 274420.pdf
pod książką jest mp3

Awatar użytkownika
mariolcia_1
Kontaktowanie:

Postautor: mariolcia_1 » pt kwie 19, 2013 12:07 pm

giuliettaa no fajny, ale to scan a ten piekny równy, legalny ;)

Awatar użytkownika
giuliettaa

Postautor: giuliettaa » pt kwie 19, 2013 12:13 pm

oj tam oj tam :)

ania_sz

Postautor: ania_sz » pn cze 17, 2013 6:50 pm

Ja kiedyś usłyszałam w tv jak jakiś poliglota w wywiadzie opowiadał jak on się uczy. I mówił, że zapamiętuje całe fragmenty książek. Tak, tak, szalone, wiem, ale jakoś mi to zapadło w pamięć i postanowiłam spróbować, ale zrobiłam to jakby na swój sposób. I robiłam tak: brałam tą książkę (np paa vei) i przepisywałam dziennie jakiś fragment tekstu (tu mam również naukę pisania) po jednej stronie kartki którą wcześniej dzieliłam na dwie kolumny . W drugiej kolumnie tą samą porcję tekstu tłumaczyłam ładnie na polski. Starałam się to robić tak aby tłumaczone zdanie było w miarę na równym poziomie z tym samym zdaniem norweskim. Potem czytałam zdanie po polsku i próbowałam tłumaczyć na norweski i zaraz patrzyłam się obok, czy dobrze mi wyszło. Samo zapamiętywanie jak dla mnie idzie szybko, ale tłumaczenie tego samemu może być większym wyzwaniem, czasem sprawdzałam rzeczy w trzech różnych słownikach i internecie żeby być pewnym tłumaczenia. W ten sposób nauczyłam się całej książki na pamięć XD.

Awatar użytkownika
Asmena

Postautor: Asmena » wt cze 25, 2013 10:40 pm

ania_sz, ja osobiście nie jestem fanką takich metod. Tłumaczenie- jak najbardziej. Nauka książki na pamięć- już niekoniecznie. Oczywiście sama niekiedy uczę się na pamięć całych zdań, ale to z czystej wygody, są to bardzo konkretne zdania (coś w stylu 'hva heter du?', czyli całe sentencje, których używa się na tyle często, że nie myśli się o np. kolejności słów w zdaniu, bo to zdanie po prostu jest w naszym umyśle całością, rozumiesz?). Ale nie uważam, żeby nauka książki na pamięć dała jakieś lepsze rezultaty.

Kilka tygodni temu przetłumaczyłam pierwotną wersję Konstytucji Norwegii :D Oczywiście z pomocą słownika, ale muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Weszłam samej sobie na ambicję i mi się udało ^^

P.S. Witam wszystkich po dłuuugiej przerwie :D

wrona77

Postautor: wrona77 » czw wrz 05, 2013 11:18 am

Ech, naprawdę uważacie, że ucząc się samemu nauczymy się więcej?

Uczę się sama, jestem na 7. lekcji Pa vei, dużą wagę przywiązuję do gramatyki, staram się oglądać tv (tylko w necie, bo w domu króluje CP), wolę tv, bo widząc obraz łapię kontekst i staram się wychwytywać cokolwiek, chcę pisać (jeszcze się za to nie wzięłam :oops: ), ale nie gadam...A kiedy kierowca taksówki, która wozi małego do szkoły zagadał do mnie ostatnio to zamiast wsłuchiwać się w to, co mówi, ja jakoś dziwnie na wyrost próbowałam przewidzieć co on mi powie. I tak oto nie usłyszałam nic...Ale oczywiście udałam, że rozumiem :roll: Zestresowana zastanawiałam się potem, o której rano przyjedzie po dziecko, a po południu - kiedy odstawi je do domu.
Na szczęście mam w domu 10-latkę, która rozpoczęła tutaj naukę w międzynarodowej szkole i podczas wspólnego odrabiania jej lekcji uczę się wymowy. Norweski to wciąż dla mnie jeden bardzo długi wyraz, są jakieś postępy bo wychwytuję już pojedyncze słowa. Wkurza mnie to, że nie słyszę tych wszystkich rodzajników, zaimków itp. Uczę się dużo, do południa jestem sama więc zakuwam i rozkminiam. Nauka słówek przychodzi mi dość łatwo. Znalazłam też sposób na naukę gramatyki: pobieżne przeczytanie regułki (i refleksja: "to łatwe, już to ogranęłam) nic nie dało, wkucie na pamięć zasady też nic nie dało, dopiero ćwiczenie na przykładach daje u mnie efekty. W sklepie czy na ulicy "podsłuchuję" :mrgreen:

Mam w planach kurs, ale chyba dopiero od stycznia. Chciałabym umieć choć tyle, żeby iść od razu na A2. Czy to ma sens?
Czy są na forum osoby, które same nauczyły się języka? chyba małego kopa potrzebuję..

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » czw wrz 05, 2013 11:53 am

ja sie ucze sama ale teraz nawet do ksiazek juz nie zagladam, nie chce mi sie odkad poznalam swiatek norweskich gazet i radia :) ale jeszcze nie moge powiedziec ze znam jezyk
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Wróć do „NORWESKI JĘZYK, INNE JĘZYKI, EDUKACJA”