KOREPETYCJE U ANNIKEN - GRAMATYKA NORWESKA LISTOPAD W CENIE PROMOCYJNEJ.
WIĘCEJ INFORMACJI Tutaj

Norweski i inne języki - Jak się uczyć?

Gramatyka norweska, Inne języki, Forumowy Słownik, Materiały do własnej nauki.

Moderator: Moderatorzy

Jaki masz styl uczenia się?

słuchowiec
55
29%
wzrokowiec
117
61%
dotykowiec
6
3%
kinestetyk
14
7%

Liczba głosów: 192

martynka151155

Re: Norweski i inne języki - Jak się uczyć?

Postautor: martynka151155 » pt wrz 28, 2012 7:15 pm

"Cytując dalej Colin Rose, tym razem dane z Budapesztu, zauważymy, że:
- w ciągu 23-dniowego kursu przyspieszonej nauki niemieckiego studenci nauczyli się około 2000 słów, przy czym aktywnie używali 1200-1500;
- w ramach tradycyjnej grupy językowej uczniowie asymilują 2000-3000 słów po 3 latach uczenia się (!!!), z czego aktywnie używają tylko około 1000 słów i niechętnie nawiązują jakąkolwiek konwersację w tym języku.
Podobne informacje napływają z całego świata, z instytutów, ośrodków naukowych i szkoleniowych, które praktykują i rozwijają metody uczenia przyspieszonego. "

a to znalazłam na http://www.transferlearning.pl/pl/czyta ... kow_obcych tam jest cała metoda opisana

marian_milo

Postautor: marian_milo » sob wrz 29, 2012 5:25 pm

Poka książkę :D

martynka151155

Postautor: martynka151155 » sob wrz 29, 2012 9:10 pm

http://www.dobreksiazki.pl/b18086-jak-u ... wiedze.htm
http://www.dobreksiazki.pl/b18085-jak-b ... iu-sie.htm

tu masz te dwie książki ;) w tej drugiej jest mowa o szybkiej nauce języka dzięki tej sugestopedii właśnie. a w tej poprzedniej to są same mnemotechniki które równie dobrze można znaleźć bez problemu w internecie. nic nowego nie jest tam napisane...

no ale właśnie ta sugestopedia mnie zastanawia ;) z jednej strony może faktycznie nie być złym pomysłem ze względu na to, że od początku osłuchujemy się z językiem i od początku w nim mówimy, a gramatyka niby z czasem przychodzi. tak jak u dzieci. ważne żeby słuchać i powtarzać i słuchać muzyki klasycznej przy tym.. a z drugiej sama nie wiem czy to coś da. jak na razie dzisiaj próbowałam nagrywać tekst który czytałam z muzyką klasyczną w tle i tylko się denerwowałam, bo albo muzyka leciała za głośno i nie było słychać co mówię, albo odwrotnie ;) także dużo zabawy z tym i strasznie mnie to irytowało dzisiaj, ale zobaczymy, może z czasem pójdzie lepiej...

MuminekM

Postautor: MuminekM » pt paź 12, 2012 11:29 pm

Wpadłem na stronę przypadkiem przez google, zdziwiony odkryłem że już miałem tutaj konto, i postanowiłem zostać i popisać :) To będzie dłuuższy post, bo zanim dojdę do sedna, wspominam często masę rzeczy ^^

To ja może o sobie. Angielskiego 'uczyłem' się od 2 klasy podstawowej - od początku miałem z tym wielkie problemy. Bardzo stresujący dla mnie był okres 4-6 kl. podst., gdzie bardzo złośliwy nauczyciel wyżywał się zwyczajowo na 2 wybrańcach co lekcję z każdej klasy, wypadło na mnie.. im dalej tym gorzej, trafiali mi się coraz to dziwniejsi nauczyciele, czy też jak np. na początku liceum - typ, który po prostu puszczał filmy i lekcja odbębniona ;). Doszło do tego, gdzie raczej jako uczeń 'szóstkowy' miałem z angielskiego jedyną w życiu 2 (przed studiami oczywiście :D), a kiedykolwiek otwierałem buzię by powiedzieć jakieś wyrażenie w angielskim, wywoływałem salwę śmiechu od kumpla czy dziewczyny (obydwoje na poziomie C1, przynajmniej wtedy). Skończyłem liceum bez większej wiedzy. Ale wtedy też zaczęła się moja miłość do mang (przerzuciłem się z fantastyki ;) ). Szybko dotarłem do przekonania, że w naszym języku jest tylko mała ich część oraz ich tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia. Zacząłem czytać w języku angielskim, Z WIELKIM BÓLEM. Ale.. z czasem, coraz rzadziej zaglądałem do słownika. Nie wkuwając jak kiedyś gramatyki na pamięć (by zaraz ją zapomnieć, chociaż i tak nie rozumiałem jej), zacząłem otwarcie pisać z różnymi ludźmi w języku Szekspira, oglądać filmy z napisami angielskimi. Po roku czytałem swobodnie wszelakie artykuły, interesujące mnie tytuły, słuchałem ze zrozumieniem muzyki czy oglądałem bez napisów filmy z pełnym zrozumieniem. Niedawno spotkałem tamtego kolegę oraz byłą już dziewczynę, pamiętając jaki nacisk na język dawali, zacząłem konwersację w j. ang, doszło do tego, że się szybko "poddali", wymawiając długim nieużywaniem języka. Nutka satysfakcji, nie powiem :)

To jest pewna metoda na naukę - byłem (jestem) wręcz uzależniony od ogromnej ilości literatury, zawalając się nią i otaczając z każdej strony, mocno wspomagałem naukę. Zauważyłem też, jak bardzo nieefektywne są metody, które zazwyczaj stosują nauczyciele w szkołach - chociażby wkuwanie na siłę gramatyki czy słówek, gdzie po tym uczeń nie wie co ma z tym zrobić.. a języka trzeba się uczyć jak swego ojczystego prawie, trzeba w niego "wejść" całym sobą :). Później połączyłem naukę angielskiego z swoim ulubionym zajęciem - kiedy jadę pociągiem, czekam w kolejce, idę gdzieś to zawsze wymyślałem bogate historie, z fabułą, postaciami etc. Zacząłem robić to w eng :). I też dużo pomogło. Pół roku temu, podczas klasyfikacji znajomości języka na studiach moich, dostałem się do grupy C2 z wysokim wynikiem - gdzie nie tak dawno temu byłem pośmiewiskiem wręcz. Problemem jednak wciąż jest wymowa, ale to brak praktyki.. ćwiczę ze sobą na razie :D. Jak wspominał ktoś wyżej, gdy np. patrzę na obiekt przed sobą to nie myślę krzesło - > tluamczenie > chair. Od razu myślę w danym języku bez przerywników. To ma duży wpływ. Traktować obcy język jako rozszerzenie własnego, a nie jako OBCY, jak np. specyfikacja techniczna naszej pralki :)

Przechodząc do sedna - pół roku temu zacząłem naukę norweskiego. Lektor świetny, doskonale przekazuje wiedzę. Jednak miałem okres leniwości i po prostu zaliczałem kolejne zajęcia bez pracy własnej (błąd). W tym semestrze przeszedłem na naukę indywidualną u danego lektora (lektorki właściwie), i zacząłem naukę języka poważniej. Połączenie wymyślania scenek, specyficznych metod zapamiętywania sprawia, że sam się zdumiewam nad prędkością "wchłaniania" języka. Oby tak dalej :)

Podsumowanie powyższego? Każdy musi znaleźć metodę dla siebie, może akurat ma się teraz ogromne problemy z nauką dlatego, iż niewłaściwie się do całej sprawy podchodzi. I połączenie hobby z nauką języka procentuje najszybciej :)

Uff długi :c

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » pt paź 12, 2012 11:47 pm

Lubić posty długaśne :mrgreen:
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Beattrix

Postautor: Beattrix » śr gru 19, 2012 12:52 am

Zainteresował mnie ten temat, i ja jestem ofiarą PRL-u, do tego mam tępą głowę do nauki. Kiedyś próbowałam Angielski było raczej tak srednio, cos tam załapałam ale bez ćwiczenia wszystko uleciało z głowy. Chciała bym nauczyć się Norweskiego, nawet zakupiłam 2 ksiązki + płyty trochę przeglądałam ale na tym sie skończyło..((
martynka daj znać jak twój kurs.

Awatar użytkownika
gacek

Postautor: gacek » wt lut 12, 2013 11:01 am

Ja tutaj zaproponuję naukę fiszkami, w ten sposób nauczyłem się w osiem godzin wszystkich prawie słówek z pierwszego semestru lektoratu języka norweskiego (60h) - metodą tradycyjną najlepiej na głos albo z drugą osobą, która odpytuje; metodą nowoczesną zaś polecam program Anki2 http://ankisrs.net/anki2.html do robienia fiszek i sprawdzania własnej wiedzy (jeżeli ktoś będzie chciał to mam przyzwoicie ustawione skrypty do wpisywania form rzeczownika i czasownika we wszystkich czasach; niedługo dorobię inne części mowy). Osobiście polecam najpierw wypisanie sobie wszystkiego w programie, żeby potem zrobić ręcznie fiszki wrzucane do odpowiednich kategorii (białe koperty idą w ruch), a na końcu powtarzanie na głos/z partnerem.

Ostatnio z narzeczoną uczyłem się do sesji i zrobiliśmy tak, że to ja ją odpytywałem z materiału na mój egzamin, dzięki czemu udało mi się całkiem sporo zapamiętać ;)

Z innych form uczenia, które mi odpowiadają, polecam robienie tabeli w excelu ze słówkami z jednej strony po polsku, z drugiej po norwesku, wydrukowanie tego, przepisanie wybranych pozycji (ja zawsze grupuję po 10 słówek), złożenie wydrukowanej kartki na pół i pisanie polskiego słówka i jego norweskiego odpowiednika aż do skutku (z czasem patrząc coraz rzadziej i rzadziej, a na koniec wcale). Ta metoda dla mnie jest skuteczna, ale trochę nietrwała i wymaga spoglądania raz na jakiś czas żeby nie zapomnieć - uczyłem się do kolokwium z języka portugalskiego, nauczyłem się w dwie godziny (od piątej do siódmej rano) 70 słówek, których dzisiaj nie pamiętam (ale gdybym spojrzał na kartki i przeczytał je z 5 razy to wszystko by wróciło do głowy ;)).

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi czy pytania do wypisanych przeze mnie metod, zapraszam serdecznie.

Pozdrawiam!

marian_milo

Postautor: marian_milo » wt lut 12, 2013 1:30 pm

Szybko Ci wchodza te slowka, zazdroszcze. U mnie jest jak z maka przesypywana przez sito - trzeba wiele razy sypac, zeby cos na sicie zostalo ;)

Awatar użytkownika
gacek

Postautor: gacek » wt lut 12, 2013 2:35 pm

Spróbuj przepisywania, najpierw przepisz ładnie z wydruku na przykład dziesięć słówek i tłumaczenie po jedno za drugim, a potem przepisuj patrząc się po kolei na polskie słówka i starając się przypomnieć sobie tłumaczenie. Jak nie idzie, to stawiasz krechę i do następnego słówka. Po dziesięciu patrzysz czego nie umiałeś i piszesz obok drukowanymi wołami tłumaczenie. I cała zabawa od nowa. Warto sobie kupić ryzę papieru i nie żałować kartek, bo im więcej się wypisze, tym lepszy efekt można osiągnąć. Ręka w pewnym sensie zapamiętuje razem z głową ;) Przy tej metodzie odkryłem, że ważne jest aby nie patrzeć na słówko którego nie znamy od razu, tylko postawić krechę i dopiero po całej serii zobaczyć czego nie ma, co jest źle a co jest dobrze. No i oczywiście jak coś jest dobrze to nie przestajemy przepisywać, tylko do nauczenia się wszystkich słówek dzielnie jedziemy z koksem.

Żeby innego rodzaju wiedza wchodziła równie łatwo...nie w tym życiu ;)

pinkcrow

Postautor: pinkcrow » śr mar 13, 2013 2:50 pm

Witam,
czy można znaleźć pracę w Norwegii bez znajomości norweskiego. Zaznaczam że znam dobrze angielski. Czy w takim razie wystarczy angielski czy powinnam zainwestować w naukę norweskiego? I czy wystarczy mi na początku podstawowa znajomość norweskiego bo tyle zdążę się nauczyć w rok,

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » śr mar 13, 2013 8:01 pm

n.o.r.w.e.s.k.i. i to z miejsca. Nigdy nic nie wiadomo. Znac sobie dobrze angielski to i byle maturzysta norweski potrafi. Jedziesz do Norwegii i tam obowiazuje ten jezyk, wiec nawet nie ma nad czym tu dumac. Jak masz 'znajomosci' to moze i by sie jakies zamiatanie schodow znalazlo. Ale mysl realniej. Bez szkody dla siebie. A w rok, hmmm. Zapytaj marian_milo :mrgreen:
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

pinkcrow

Postautor: pinkcrow » śr mar 13, 2013 11:12 pm

Tzn że bez angielskiego to nie ma szans na znalezienie żadnej pracy? Nie mam wielkich ambicji na początek. Może być i sprzątanie, ale rozumiem że i do takiej pracy wymagają norweskiego? Myślałam żeby się gdzieś zahaczyć (tzn znaleźć pracę) i na miejscu nauczyć się języka bo tak ponoć najszybciej można się nauczyć. A myślałam żeby w rok złapać jakieś podstawy na kursie a i samej się dużo w domu uczyć to już by było coś. Bo bardzo chcę się nauczyć norweskiego stąd ten pomysł z wyjazdem. Czy naprawdę wszyscy Polacy pracujący w Norwegii znają lub znali norweski?

Wróć do „NORWESKI JĘZYK, INNE JĘZYKI, EDUKACJA”