Studia angielsko-języczne w Norwegii - konieczna matura?

Gramatyka norweska, Inne języki, Forumowy Słownik, Materiały do własnej nauki.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BrunoJ
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 20, 2017 9:34 pm
Gender:

Studia angielsko-języczne w Norwegii - konieczna matura?

Post autor: BrunoJ » wt sie 01, 2017 6:02 pm

Czy ktoś z was wysyłał dzieci na studia angielsko-języczne w Norwegii? Albo zna jakoś bliżej przepisy/regulacje z tym związane?

Wiem że pytanie brzmi w pierwszej chwili niemądrze ale sytuacja wygląda tak:

w Polsce:
- liceum konczy się świadectwem ukończenia szkoły, wydawanym pod koniec kwietnia.
- matura zdawana jest na początku maja (można przystąpić na podstawie w/w świadectwa ukończenia szkoły), a jej wyniki i osobne świadectwo wydawane jest pod koniec czerwca.
- to wyniki z matury są najczęściej podstawą do przyjęcia na studia wyższe w PL (ilość punktów, rozszerzenia itp.), oceny z przedmiotów na świadectwie również, ale matura to podstawa na każdej lepszej uczelni.

Z kolei w Norwegii w warunkach rekrutacji na studia prowadzone po angielsku dla studentów z EU:
- należy dostarczyć wszystkie dokumenty do 1 maja (sama aplikacja wcześniej). Jednym z nich świadectwo ukończenia szkoły średniej, z wyszczególnionymi ocenami (oceny z konkretnych przedmiotów są brane pod uwagę przy rekrutacji).
- nie jest sprecyzowana kwestia posiadania matury, jest mowa o "secondary school diplomas and transcripts (the document that shows your grades and credit points for each course)."
- przekroczenie terminu dostarczenia dokumentów (1 maja) oznacza automatyczne odrzucenie aplikacji na studia, nie przewiduje się żadnych wyjątków.

W skrócie - jest niemożliwe technicznie żeby dołączyć wyniki matury do aplikacji, którą trzeba zamknąć 1 maja. Jedynym dokumentem zaświadczającym ukończenie szkoły może być świadectwo z ocenami, zakładam że credit points nie są w tym przypadku istotne, w naszym systemie nie ma (ale już np. w IB jak najbardziej).

Tak więc pytanie tytułowe - czy aby dostać się na studia w Norwegii potrzebna jest matura czy faktycznie wystarczy świadectwo ukończenia szkoły?
Jeśli faktycznie matura jest wymagana, to oznacza że nie da się płynne przejść ze szkoły średniej na studia w Norwegii, co byłoby trochę niefajne...
Zakładam że system rekrutacji na studia w języku norweskim może być inny i wprost dopasowany do norweskiej szkoły średniej, jakkolwiek jest tam rozwiazana kwestia matury i świadectwa ukończenia szkoły.

ODPOWIEDZ