Nasze dzieci w norweskich szkołach

Gramatyka norweska, Inne języki, Forumowy Słownik, Materiały do własnej nauki.

Moderator: Moderatorzy

LUKASKA

Re: Nasze dzieci w norweskich szkołach

Postautor: LUKASKA » wt sie 27, 2013 7:48 pm

KARRRAMBA pisze:CO DZIECKO MA UMIEC PO PIERWSZEJ KLASIE?
I ILE UCZYCIE DZIECKO W DOMU?

W pierwszej klasie dziecko dostaje krotkie teksty do czytania w domu, sa to takie male ksiazeczki. Jedna ksiazke ma czytac przez caly tydzien , codziennie po 3 razy i rodzic kazdego dnia ma podpisac wykonanie przez dziecko zadania.
Tak bylo w pierwszej klasie do ktorej chodzil moj syn nie wiem czy tak samo jest w innych szkolach.

W pierwszej klasie moje dziecko nie mialo zadnej dodatkowej nauki oprocz tej zadanej przez szkole.

W drugiej klasie jak juz calkiem dobrze radzil sobie z czytaniem po norwesku dorzucilam mu czytanie po polsku i ku mojemu zdziwieniu czyta bardzo fajnie choc ma klopot z czytaniem i wymowa dwuznakow.

Dziecko po ukonczeniu pierwszej klasy ma umiec czytac i rozumiec proste teksty (np. krotkie bajki) ma umiec liczyc (nie pamietam do ilu), pisac ladnie literki, pojedyncze slowa i bardzo krotkie zdania (np. Ola ma kota), z angielskiego ma znac pojedyncze slowa np. pory roku, kolory itp

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Pochwał: 1
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » wt sie 27, 2013 11:09 pm

dziekuje
zona byla dzis na zebraniu musze jutro wysluchac co mowili

Awatar użytkownika
agnes77

Postautor: agnes77 » pt wrz 13, 2013 4:48 pm

podziele sie naszym (malym poki co) doswiadczeniem co do szkoly moich dzieci. Starsza corka (w Polsce poszlaby do 5 klasy) w Norwegii zasilila szeregi 6-cio klasistow. Uczeszcza do tzw Velkomstklasse czyli klasy przy zwyklej rejonowej szkole dla obcokrajowcow. Klasa ta ma podzial ze wzgledu na stopien rozumienia i przyswajania jezyka. Ci, ktorzy sa od zeszlego roku koncza nauke na roznych poziomach, ktory okresla sie poprzez testy i ilosc dni w ktorych beda uczeszczac do swojej macierzystej szkoly, tzn z chwila zdania testow na pewnym poziomie nauczyciele (zazwyczaj jest ich kilku) decyduja, ze uczen jest w stanie juz przyswajac program ogolny i na kilka dni w tygodniu zaczyna uczeszczac do szkoly w rejonie. W naszej komunie ma to zastosowanie do wszystkich dzieci bez wzgledu na wiek, czasem jest tak, ze do pewnego wieku dzieci ida tylko do szkoly w rejonie. Raz w tygodniu maja polskojezycznego nauczyciela, ktory pomaga w zrozumieniu tego z czym uczen nie potrafi sobie poradzic

Syn, Dawid jest dzieckiem niepelnosprawnym i tutaj musialam juz sie troche wiecej nagimnastykowac w ukladaniu jego grafiku. Przydzielono mu pedagoga specjalnego 2xtyg na 3 godziny, pedagog polskojezyczny 1xtyg na 2 godziny i 2xdni w tygodniu jezdzi taxowka do ww szkoly (tam gdzie uczeszcza corka) dodatkowo ma przydzial fizjoterapeuty i czekamy na spotkanie z poradnia psychologiczno pedagogiczna (PPT) w celu okreslenia zadan i sposobu ich realizacji

nadmienie tylko, ze syn otrzymal jak do tej pory znaczna pomoc i mimo, ze nie rozumie 90% z tego co do niego mowia, czuje sie w klasie swietnie, chce uczeszczac do szkoly a ze mnie zeszlo cisnienie co do adaptacji moich dzieci

dodam rowniez, ze chodzenie do klasy dla obcokrajowcow nie przekresla uczestniczenia w zyciu macierzystej klasy, wszystko zalezy od wspolpracy rodzica ze szkola, wiele rodzicow dzieci ktore znam (Polakow) wylacza sie na otoczenie w tym szkole w rejonie i omija ich wiele tego co owa szkola ma do zaoferowania - trzeba szukac, pytac i chciec wtopic sie w srodowisko i kutlure Norwegow :)

mukaa

Postautor: mukaa » czw wrz 26, 2013 7:05 pm

My jestesmy po pierwszym zebraniu.

Jestem bardzo zadowolona ze szkoly w norweskim wydaniu :D Choc zapewne roznie wyglada to w poszczegolnych placowkach.

Co najmniej raz w tygodniu wycieczka (dzisiaj wybyli w gory na calutki dzien). Bardzo duzo czasu spedzaja na dworze. Kazdego dnia (oprocz piatku) maja jakies zadanie domowe. Co tydzien dostaje plan - o czym syn bedzie sie uczyl, jakie ma osiagnac cele, jest tez rubryka na biezace informacje i male podsumowanie poprzedniego tygodnia. To, co mi sie srednio podoba, to to, ze dodatkowe zajecia z norweskiego ma w czasie zajec szkolnych, a nie po lekcjach (nauczycielka zapewnia, ze nie przerabiaja wtedy zadnego nowego materialu, no ale jednak...).
Ogolnie nauczycielka, jak i asystentka bardzo przypadly nam do gustu - i mnie, i - co najwazniejsze - synowi :D

karramba - rozumiem, ze potomek tam spiewa ? :D

u nas tez tematyka mobbingu w szkole
i bardzo dobrze, ze zwracaja uwage na to, zeby nikt nie byl odtracony

btw funkcjonuja u was familiegruppe ?
na razie jeszcze my sie z nasza grupa nie spotkalismy, ale wydaje mi sie to swietnym pomyslem! dzieci moga nawiazac blizszy kontakt z kolegami, a ja rodzice moga sie poznac :)

Gracjan80

Postautor: Gracjan80 » ndz wrz 29, 2013 8:23 pm

Przeczytałem całe 26 stron wątku: "Nasze dzieci w norweskich szkołach". Wspaniałe historie Waszych trosk, zmartwień ale też sukcesów i radości. Trochę brakuje mi spojrzenia mężczyzn na przedstawiane sytuacje w szkole. Jestem ojcem dwójki wspaniałych maluchów i jeśli wszystko się ułoży z pracą pewnie też stanę przed w/opisywanymi problemami. Czy tylko mamy troszczą się o los dzieciaków w norweskiej szkole (konsultacje z nauczycielami, "wywiadówki", rozmowy z dziećmi...)?
Faceci napiszcie jak wy odbieracie postępy i adaptację Waszych maluchów w szkole. Analizując wszystkie posty na forum odnoszę wrażenie, że nie jest łatwo...delikatnie to ujmując:)

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw paź 17, 2013 9:45 pm

no i jestem w szoku
uznali ze moje dziecko, nie mowi dobrze po norwesku, bedac tu urodzonym, chodzac od 1 roku do przedszkola i majac kontakt z rowiesnikami rowniez poza
dostalismy wiadomosc ze szkoly ze syn byl "testowany" ciekawe jak? i ze zalecaja ekstra nauke czy uwage czy cookolwiek to ma byc
wie ktos na czym cos takiego polega?
ma to byc ponoc ekstra "uwaga " nauczyciela i akurat nic przeciwko temu nie mam, moze dzieki temu sie wiecej nauczy, ale pisza cos tez o pracy w grupach okolo 5 osobowych
musze sie spytac kto bedzie w tej grupie tzn kto? nauczyciel i dzieci, ktore nie mowia dobrze po norwesku?
i to akurat bardzo mnie niepokoi bo wiem ze sa dzieci, ktore mowia duzo gorzej niz on po norwesku, z prostego powodu np ze niedawno przyjechaly i ze nie ma co nawet porownywac, bo syn woli zeby do niego mowic po norwesku i nawet sam sie bawiac mowi do siebie po norwesku
wiec nie wyobrazam sobie, ze on bedzie w grupie z dziecmi, ktore maja duze problemy z jezykiem?
przeciez to mu nic nie pomoze a nawet moze "zaszkodzic"

Awatar użytkownika
rekonstruksjon
Admin

Postautor: rekonstruksjon » czw paź 17, 2013 10:01 pm

podpytaj ich cholibka bo mi to czyms jedzie :( tylko czym nie wiem, mam nadzieje ze pomylka...
Go grab yourself a cup of tea and a digestive biscuit Gayle

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw paź 17, 2013 10:13 pm

no popytam... ale czy to cos da.....
to sie nazywa
Særskilt språkopplæring
i co beda go jeszcze polskiego uczyc?
http://www.nyinorge.no/no/Ny-i-Norge-ve ... ksklasser/

Awatar użytkownika
violkaa

Postautor: violkaa » czw paź 17, 2013 10:44 pm

KARRRAMBA mój syn też ma takie dodatkowe zajęcia z norweskiego. Po prostu ma przydzielone dodatkowe godziny 2 razy w tygodniu. Zajęcia odbywają się w takich właśnie małych grupach, albo indywidualnie. Do przedszkola poszedł jako 3 latek... I wg pani nieźle mówi po norwesku, ale, żeby mówił lepiej dostał pomoc :)
Musisz po prostu pójść i porozmawiać jak to ma wyglądać :)

Awatar użytkownika
KARRRAMBA
Kontaktowanie:

Postautor: KARRRAMBA » czw paź 17, 2013 10:57 pm

po lekcjach te zajecia w malych grupach? bo jak po lekcjach to moze byc
ale jak maja go wyciagac z lekcji to dziekuje nie.... przeciez on straci normalna lekcje i wcale nie bedzie lepiej tylko gorzej, tylko sie uwsteczni
mozesz cos napisac co oni robia na tych zajeciach?
bo jak oni go maja ucyc
jeg heter krzys to juz zupelnie bez sensu
i kto wchodzi w sklad takiej grupy?
przeciez oni beda czekacaz najslabszy z grupy dojdzie do poziomu reszty a to zajmie lata

mukaa

Postautor: mukaa » pt paź 18, 2013 9:11 am

Spokojnie... Na pewno dostosowują.poziom do dziecka.. U nas zabierają go w czasie lekcji. Nie jestem.tym zachwycona le pani mówiła.że.nigdy nie jest to w.czasie.kiedy wprowadzają coś nowego - a mój syn cyfry i litery już n.więc nawet lepiej.że wtedy uczy ie norweskiego zamiast si.uczyć. Pomoc ta.chyba jest po prostu dla obcokrajowców i dobrze bo zawsze jest to ięcej godzin norweskiego. Nie ma co się bać że się uwsteczni :)

Wróć do „NORWESKI JĘZYK, INNE JĘZYKI, EDUKACJA”