Egzamin z norweskiego - Bergenstest

Gramatyka norweska, Inne języki, Forumowy Słownik, Materiały do własnej nauki.

Moderator: Moderatorzy

hildzia

Re: Egzamin z norweskiego - Bergenstest

Postautor: hildzia » pt maja 11, 2012 7:23 pm

A ja bardzo lubię czytać na głos. I myślę, że to też sporo pomaga przy nauce języka.
Czytając na głos trzeba przeczytać cały wyraz i w ten sposób ćwiczymy wymowę. Czytając w myślach po prostu "widzimy" wyraz, rozumiemy sens i jest ok jeśli potrzebujemy coś szybko przeczytać/zrozumieć, gorzej jeśli później musimy to wymówić, mam tu na myśli, że "znam wyraz" ale nie wiem jaka jest wymowa... U nas w szkole nauczyciele bardzo polecają czytanie na głos, a najlepiej to jeśli ma się znajomego norwega który chętnie posłucha jak i co czytamy i doradzi w razie problemów z wymową itd.
Zresztą nie bez powodu w książkach/ćwiczeniach do nauki języka jest kilka zadań do których mamy płytę i powtarzamy po lektorze.

stille pisze:Ale umiejetnosc czytania na glos jest wazna, bo pewnego dnia jak zostaniesz mama, to bedziesz najwazniejsza osoba, ktora bedzie odpowiedzialna za rozwoj jezykowy twojego dziecka. I wtedy przyda ci sie umiejetnosc czytania na glos, bo to jest wazne i potrzebne, zeby dziecko sie prawidlowo jezykowo rozwijalo.

- i tu kolejny powód dla którego warto czytać "głośno" ;)

Asmena pisze:A z całym szacunkiem, jak czytam dziecku (pracuję jako niania), to nie muszę rozumieć, co zrobił Samochodzik Bodzio czy inny Słoń Trąbalski

Myślę, że istotne jest by zrozumieć, odpowiednio zaintonować. Dziecko wtedy bardziej "czuje" co czytasz..
happiness is only real when shared

Awatar użytkownika
takijeden
Admin
Pochwał: 1

Postautor: takijeden » pt maja 11, 2012 7:33 pm

uwazalem kiedys podobnie. do czasu, kiedy po raz pierwszy musialem czytac na glos przed klasa fragment z ksiazki. dukalem powoli polzdaniami... nie doszedlem nawet do polowy akapitu, kiedy uslyszalem - takk. alex, kan du lese videre? pozniej zawzialem sie i czytalem codziennie przez godzine nesbø na zmiane z czytankami z her på... :wink:
-------------Hao Yun Qi---------------
-- http://www.forum-norwegia.pl --

hildzia

Postautor: hildzia » pt maja 11, 2012 8:15 pm

takijeden pisze:uwazalem kiedys podobnie. do czasu, kiedy po raz pierwszy musialem czytac na glos przed klasa fragment z ksiazki. dukalem powoli polzdaniami... nie doszedlem nawet do polowy akapitu, kiedy uslyszalem - takk. alex, kan du lese videre? pozniej zawzialem sie i czytalem codziennie przez godzine nesbø na zmiane z czytankami z her på... :wink:

:ok:

stille
Pochwał: 1

Postautor: stille » pt maja 11, 2012 8:18 pm

Hildzia, a ja u ciebie kolejny plus wlasnie, ze czytanie na glos uczy wymowy, intonacji i tego typu podobnych, no i ze przy nauce jezyka jest wazne i potrzebne.

To wiem, ale mimo wszystko pozwala mi to nie lubiec czytania na glos. Zwlaszcza jak ktos mnie prosi, tzn jakis dorosly. A wez mi to przeczytaj...

Oczywiscie co innego, jesli chodzi o dzieci. Ja jako przyszly pedagog bede zmuszona duzo w pracy czytac, bo to bedzie moja znaczaca rola w rozwoju jezykowym tych maluchow, ktore mi przypadna w jakims tam przedszkolu. I wiadomo, ze bede to robic. To samo tyczy sie mojego dziecka.

Ale teraz, poki nie musze, to nie widze potrzeby zeby siebie zmuszac. :)
Nå er det bare ork liksom... venter på ferie se :P

førskolelærerstudent

hildzia

Postautor: hildzia » pt maja 11, 2012 8:36 pm

Stille w zupełności to rozumiem ;)
Lubię czytać po norwesku, bo jeszcze się go uczę i wiem, że im więcej będę czytać, tym mniejszy stres później w szkole jak Takijeden napisał hehe, oczywiście żartuje, ale czytanie pomaga i tu się chyba wszyscy zgadzamy.
A czy ktoś lubi czy nie, to już indywidualna sprawa. W zacisznym domowym kącie, z chłopakiem przy boku który jednym uchem słucha albo i w ogóle nie, to fajnie się czyta, ale jakby mnie ktoś poprosił to już by mi to trudniej przyszło. Wiadomo, zależy od tego co czytamy, komu itd.
Dzieciom mogłabym czytać bez końca ;)

Awatar użytkownika
Asmena

Postautor: Asmena » pt maja 11, 2012 11:07 pm

Hmmm, a dla mnie co innego czytanie na głos w innym języku po to, by nauczyć się wymowy, a co innego czytanie na głos dla samego czytania. Jak uczę się wymowy, to czytam. Ale wtedy też nie muszę rozumieć danego tekstu, ważne, żebym go poprawnie powiedziała.

No i jak czytam dziecku, to mam odpowiednią intonację, nie wiem, czemu miałoby być inaczej.

czarekkk

Postautor: czarekkk » pt maja 18, 2012 7:42 pm

[/quote]
Stil - tutaj produkcje z zawilymi, dlugimi i wielokrotnie zlozonymi zdaniami najczesciej sie rozkladaja, jezeli nie wlada sie norweskim biegle.
Bezpieczniej jest pisac krotkimi i jasnymi zdaniami. Ogladalam pisemne produkcje w takim troche wyszukanym stylu - oblane.
I te moze nie imponujace zonglerka jezykiem, ale pisane jasnymi i krotkimi zdaniami - zdane.
Te bardziej wyszukane rozkladaly sie zwykle na "polskim" sposobie wyrazania mysli, czesto zawieraly tez typowo polskie zwroty przetlumaczone na norweski,
a te konstrukcje dla Norwega nie maja sensu (nawet, jezeli gramatycznie sa przetlumaczone ok) i niestety gubi sie point i leci cale zdanie.

:lol: :lol: :lol: ciekawe o kim to hehehe. Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » ndz maja 20, 2012 2:23 pm

Czarek :love:
Obrazek

Awatar użytkownika
Hallbjørn

Postautor: Hallbjørn » czw paź 04, 2012 6:03 pm

Po tym jak w TYM wątku stille wyraźnie wskazała, że Bergenstest jest dla mnie nieunikniony, zainteresowałem się tym tematem bardziej dogłębnie :)

Jeżeli nie chce wam się czytać mojego tekstu, możecie przeskoczyć na dół postu, do paragrafu napisanego pogrubioną czcionką.

Ciekaw jestem jakie są moje szanse na dzień dzisiejszy i ile mi jeszcze brakuje... Sam nie potrafię nawet tego określić, bo nie wiem na jakim jestem poziomie. Tak czy inaczej uczyłem się norweskiego przez jeden rok akademicki w Polsce na zwyczajnym kursie. Kurs był raczej słaby, prowadziła go Polka, która nie miała zdanego Bergenstest, mówiła z silnym polskim akcentem i nie potrafiła odpowiedzieć na wiele moich pytań. Znała jednak På veia od A do Å i na dobry początek mi to wystarczyło. W Norwegii mieszkam nie wiele ponad rok, ale w pracy posługuję się TYLKO i WYŁĄCZNIE norweskim, ponieważ (ku mojemu zdziwieniu) znajomość angielskiego wśród moich współpracowników jest "svært dårlig".

W prawdzie rok pobytu + 9 miesięcy kursu to nie wiele, ale mam o tyle łatwiej, że norweski nie jest ani moim drugim, ani trzecim językiem którego się uczę, a nawet sam polski jest dla mnie językiem bynajmniej nieojczystym a wyuczonym. Tak jakoś wchodzą te języki, a jak się już zna 3, no to 4ty czy 5ty czy 10ty już jakoś wchodzi łatwiej.

Czas zabrać się do nauki na poważnie!
A zatem wskażcie, białogłowe, drogę, cobym z wiatru prędkością język wikingów przyswoił i swym nieudacznictwem Thora nie obrażał...
Co jest najpotrzebniejsze w Bergenstest? Z tego co tutaj piszecie, idiomy i wyrażenia... Czy jest na tym forum wątek zawierający jakiś spis wyrażeń/idiomów norweskich, które warto znać, w szczególności, gdy podchodzi się do Bergenstest...

Maeriss

Postautor: Maeriss » ndz paź 21, 2012 6:33 pm

Witam,
podchodzę teraz 3 listopada go Bergenstestu ustnego. Mam zdany egzamin pisemny, ale 2 razy już oblałam ustny i bardzo liczę na to, że w końcu uda mi się zdać ten ustny. Pierwsze moje podejście to była w ogóle porażka, byłam tak zestresowana, że niemal nic nie wydukałam. Za drugim razem wydawało mi się, że jest nieźle, bo dużo mówiłam ale i tak rezultat - ikke bestått :/
Z tego co wiem, wiele tematów się powtarza na ustnym.
Mam prośbę do tych co zdawali ten egzamin. Pamiętacie swoje tematy, ew. też jakie obrazki były do nich? Próbuję odszukać ile się da, żeby chociaż trochę się przygotować do tego co już było i może znów się powtórzy...
Ja pamiętam tylko kilka.

mnosia

Postautor: mnosia » ndz lis 04, 2012 1:20 pm

Maeriss, jak poszedl Ci ustny tym razem? Mam nadzieje ze dobrze.
Ja zdaje jutro. Ciekawa jestem tematow. Napisz cos ze swojej kolekcji, prosze.

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: Anniken » ndz lis 04, 2012 4:22 pm

mnosia, powodzenia! :ok:
Obrazek

Wróć do „NORWESKI JĘZYK, INNE JĘZYKI, EDUKACJA”