Bergen - dwa dni i kilka pytań

Podróże w Norwegii i innych krajach, Fotorelacje Forumowiczów, połączenie, trasa i noclegi

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sihaja
Pochwał: 1

Postautor: Sihaja » pn kwie 17, 2017 10:40 pm

Hej,

Mam zapytanie odnośnie krótkiej wizyty. Niby czytam to forum od dawna i trochę już wiem jak się u Was żyje, ale nagle kiedy mam pojechać na chwilę, jestem w lesie. Stąd pytania do obeznanych (za jakiekolwiek sugestie będę wdzięczna):

1. Jak z komunikacją miejska? Czy bilet kupię płacąc kartą, czy za gotówkę (i jakiej kwoty się spodziewać?)
2. Czy jest jakiś prosty sposób, by ogarnąć komunikację? Jakiś plan/rozkład jazdy? Gdzie szukać? Taksówkami rozbijać się nie będę.
3. Jak jest ze zwyczajami odnośnie płacenia? - Mam spotkanie z potencjalnym pracodawcą i grupą w której mogłabym pracować w nie całkiem oficjalnych warunkach. czy spodziewać się ściepy po równo, czy każdy za siebie? Czy też raczej zapłaci potencjalna szefowa, a ja powinnam dorzucić się do napiwku?
Nie oczekuję, ze zgadniecie jak będzie, ale ogólnej podpowiedzi jak zazwyczaj to wygląda.
4. Wolne mam popołudnie w piątek (pewnie od ok. 13) i chwilę rano w sobotę. Macie jakąś radę gdzie się wybrać, żebym nie żałowała, że zmarnowałam czas, a jednocześnie nie wypuściła się na coś niewykonalnego?

Dzięki wielkie!

szczypior

Postautor: szczypior » wt kwie 18, 2017 6:27 pm

1. Nie jestem w Bergen, ale w tym kraju w większych miastach nawet do toalety publicznej wejdziesz płacąc kartą. Duże prawdopodobieństwo, że w Bergen w autobusie zapłacisz też kartą. Albo nawet apką na smartfonie.
2. https://www.skyss.no/en/ - tu znajdziesz trasy, ceny, mapki. Można ściągnąć apkę z planerem podróży.
3. Nawet w grupowych spotkaniach każdy raczej płaci za siebie. Jest drogo, każdy to wie, każdy ma zwyczaj płacić za to, co sam zużywa/używa/zje/pije. Nawet na spotkaniach integracyjnych. Taki zwyczaj. Mało prawdopodobne więc, żeby na twoim spotkaniu miało być inaczej.
4. Na wyjście w góry trochę wcześnie i trochę krótko, ale ze swojej strony polecam:
- wjazd kolejką Fløyenbane, http://floyen.no/, - coś jak nasza "gubałówka". Dolna stacja w centrum, górna jakieś 300 m wyżej, z dosyć ładnym widokiem. Stamtąd można się puścić piechotą wyżej, aż do wysokości 600-700 m n.p.m., o ile dobrze pamiętam. Ale będzie śnieg.
- Ulriksbane, http://ulriken643.no/en/ - kolejka liniowa na inną górę, na wysokość 600 m. Jeszcze fajniejszy widok. Dolna stacja jakieś 5 km od centrum, ale można tam dojść całkiem przyjemnie idąc wzdłuż przyjemnego jeziorka.
Więcej atrakcji z Bergen nie znam, może ktoś inny coś ciekawego dopisze, sam chętnie poczytam propozycje.

Powodzenia na rozmowie :)

Awatar użytkownika
Sihaja

Postautor: Sihaja » śr kwie 19, 2017 11:58 am

Dzięki bardzo!

Płacenia za jedzenie się spodziewam, chciałam się przygotować na sytuację kiedy potencjalny szef zaproponuje, że zapłaci. (Pomijam poprzedniego szefa, ktory zazwyczaj płacił za wszystkich, ale naukowcy dużo podróżują i miewają czasem różne zwyczaje. Fajnie byłoby wtedy przynajmniej napiwek dorzucić).
Apka - genialna sprawa, dzięki! Zwłąszcza, że będzie mało czasu z samolotu na spotkanie, fajnie wszystko wcześniej zaplanować.
Wyjazd kolejką! Rewelacja! Zaoszczędzę czas, a tego wiele nie będzie. No i jeszcze musze zdążyć kupić trolla! Koniecznie :) Śnieg jest fajny, ja od 2 roku życia byłam zabierana w góry, a później łaziłam sama. Co ja piszę! Ja nawet się na lewo zabrałam w Himalaje (mama nie wiedziała, że niesie balast) :)

Dzięki za życzenie powodzenia. Ja mówiąc prawdę jeszcze nie wiem czy chcę tą pracę (jest jeszcze Reeno i Winnipeg na tapecie i jak na razie to ostatnie przebija wszystko, ale coś czuję, że po wizycie może mi się odmienić). No nic, tak czy inaczej postaram się dobrze wypaść. Jeszcze poprawiam prezentację :)

Raz jeszcze dziękuję.
Gdyby kiedyś była potrzeba, chętnie zrewanżuję się podpowiadając jak się zorganizować w USA.

Dodane:

Właśnie sobie przypomniałam swoje fotki z San Francisco: Wyjechałam na górę, żeby zrobić ładne zdjęcia. Zrobiłam: Szarej chmury, w której utknęłam. NIC nie było widać. Coś czuję, że zdjęcia z Ulriken będą takie same. :|

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » sob kwie 22, 2017 5:09 pm

Jeśłi chodzi o płatność w komunikacji miejskiej to tylko gotówką albo aplikacja jeśli kupisz bilet u kierowcy. Możesz kupić bilet w automacie na przystanku, co wychodzi taniej. Bilety ok 30-50 koron. Jeśli chodzi o spotkanie z pracodawcą, to możliwe, że pracodawca sam zapłaci za wszystko. NIe dorzucasz się wtedy nic, nawet do napiwku. Pracodawca może to sobie wrzucić w koszty. Zobaczyć koniecznie musisz fløyen. Tam możesz wejść bez problemu na piechotę. Na Ulriken można wejść też ale jest droga trudniejsza i trzeba mieć odpowiednie obuwie i odzież. Widoki są piękne zarówno z Ulriken i Fløyen pod warukiem, że nei będzie pochmurnie. Wbrew pozorom często zdarza się łądna pogoda. A w jakim okresie przyjedziesz? Trzeba też zobaczyć Fisketorget i Bryggen w centrum. Można też iść do akvariet (małe akwarium). Wszystko jest dosyć blisko od siebie i jeden dzień wystarczy na zwiedzenie tych miejsc :)
Oby Ci pogoda dopisała!

Awatar użytkownika
Sihaja

Postautor: Sihaja » czw kwie 27, 2017 11:13 pm

Dzięki Mardok.
Byłam czwartek - sobota. Niestety pojechałam przeziębiona i wróciłam trochę bardziej, a później to już mnie całkiem rozłożyło.
Faaktycznie za imprezę zapłacił potencjalny pracodawca.
Pogoda była normalna czyli zmienna. Mam trochę fajnych forek z Ulriken. :) Fløyen sie nie udało, akurat pogoda była kiepska i widoczność fatalna.
Jedno co zrobiłam naprawdę dobrze, to zabrałam porządne ciuchy Przez to leciałam z dużą torbą (zwykle biorę tylko bagaż podręczny) ale nie był to jakiś wielki problem. Za to na górze przydało się wszystko, od nieprzemakalnej kurtki po czapkę i rękawiczki. Ale w końcu to Norwegia :)

Z innych spraw: dogadałam się po norwesku (mimo, że miałam prawie 3 lata przerwy z nauką, a powtórki zrobiłam w tydzień).
Ludzie byli fantastyczni (i na uniwerku i ci spotkani przypadkiem), a niestety często musiałam pytać o różne rzeczy, gdyż jeszcze w samolocie padł mój telefon. Tak na dobre. Jednak człowiek się przyzwyczaja do GPSa i bycia non-stop w zasięgu. Z papierową mapą, bez zegarka i możliwości sprawdzenia w necie musiałam czasem o coś podpytać.

Bardzo mi się podobało. Teraz czekam na wynik rozmowy. Nie jestem w stanie nic przewidzieć, bo wszyscy kandydaci byli różni. tak naprawdę zależy które umiejętności zostaną uznane za najpożyteczniejsze.

Awatar użytkownika
Mardok

Postautor: Mardok » sob kwie 29, 2017 2:42 am

No to trzymam kciuki, żeby poszło po Twojej myśli. Może jeszcze zdążysz zwiedzić Bergen :)

Awatar użytkownika
Sihaja

Postautor: Sihaja » ndz kwie 30, 2017 6:04 pm

Dzięki :)
Ja jeszcze nie wiem co jest po mojej myśli!
Jest jedna oferta w Kanadzie, która od strony naukowej jest dużo lepsza, ale tez jest niepewna.
Jak coś się uda, to się pochwalę :)
Pozdrawiam!

Wróć do „TURYSTYKA I JAK DOJECHAĆ”