KOREPETYCJE U ANNIKEN - GRAMATYKA NORWESKA LISTOPAD W CENIE PROMOCYJNEJ.
WIĘCEJ INFORMACJI Tutaj

Sykepenger, a własne wypowiedzenie z pracy

Pracownik w Norwegii, Przedsiębiorca, Przepisy, Podatki, Formularze, Swiadczenia, Urlopy, itp.

Moderator: Moderatorzy

Guti

Postautor: Guti » pn cze 19, 2017 3:10 pm

Witajcie
Krótko opiszę sytuację, może ktoś coś miał podobnego lub będzie posiadał informację...

W kwietniu po rozmowach z pracodawcą doszedłem do sytuacji że musiałem się zwolnić z pracy. Jako powód podałem pogarszające się zdrowie-brak możliwości wykonywania przydzielonej pracy. W międzyczasie między znajomymi szukałem pracy i wiedziałem że wcześniej czy póżniej realnie dostanę pracę. (liczyłem się tylko z tym że jeśli znalezienie nowej pracy mi się będzie przedłużać, to wnioskując o zasiłek, to z powodu własnego zwolnienia będę miał karencję 12 tygodni) W umowie miałem jednomiesięczny okres wypowiedzenia, czyli miałem pracować do 31 maja.

Niestety na początku maja zdrowie mi na tyle padło że lekarz wystawił mi sykemelding na 100% i skierował na różne badania w celu znalezienia przyczyn. Potem przedłużył sykemelding, ...i jeszcze raz...
Obecnie cały czas przebywam na sykemelding,szósty tydzien. Lekarz znalazł przyczynę i wysłał skierownie do polikliniki. Niestety mogé sié spodziewa że przy następnej wizycie, na poczatku lipca dalej mnie wyśle na sykemelding...

I tu zaczyna się coś co trochę trudno było przewidzieć...splot okoliczności :shock:

Pracodawca zapłacił z wielkim problemem i bólem sykepenger. Nav zapłacił do 31maja.
Ale jak sprawa ma się z dalszą płatnością? Czy Nav będzie dalej wypłacał sykepenger, skoro mam zwolnienie od lekarza?
Ale czy fakt tego że to JA dałem wypowiedzenie nie bédzie przesłanką że sykepenger mi się nie należy? Sykepenger to jakby rekompensata przy braku możliwości pracy...
Mam obawy że będą schody...

Narazie na poczátku czerwca byłem w Nav i odnowiłem konto jako poszukujący pracy. Choc de fakto, trudno z kimkolwiek rozmawiać o pracy skoro jestem na sykemelding i może to jeszcze potrwać. Na marginesie...kolega już miał dla mnie pracę, ale była na zasadzie "od zaraz"...niestety przeszło koło nosa...

Co o tym myslicie?
Może ktoś miał podobną sytuację? Jakiś link z pomocnymi informacjami?
Czytałem trochę na stronie Navu, ale nie wiem dalej czego się spodziewać.

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów :)

JacekB

Postautor: JacekB » pn cze 19, 2017 6:32 pm

Mój znajomy miał podobną sytuację całkiem niedawno w tamtym roku.
Był na zwolnieniu kilka miesięcy po wypowiedzeniu z pracy i NAV wypłacał mu to swiadczenie przez cały okres trwania czyli przez te kilka miesięcy.

Guti

Postautor: Guti » pn cze 19, 2017 9:59 pm

Hej
JacekB, a wiesz może z czyjej strony wyszło to wypowiedzenie? Ze strony znajomego?

JacekB

Postautor: JacekB » wt cze 20, 2017 7:25 pm

Nabawił sie przepukliny w robocie , poszedł na zwolnienie ale pracodawwca nie chciał go sam zwolnić. Jednak NAV jako mediator wymógł na tym pracodawcy aby go zwolnił. Był na tym zwolnieniu chyba z rok czasu i NAV mu płacił za zwolnienie a pozniej dagpenger. Tyle pamietam.
Zapytam tego znajomego jeszcze raz jak to było i napiszę dokładniej.

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » wt cze 20, 2017 10:43 pm

Pracodawca nie musi cie zwolnic na zwolnieniu.Sytuacja ktora opisal JacekB jest jednak troche inna niz ma Guti.Mozliwe ze bedziesz musial odczekac okres karencji czyli bezplatne 12 tygodni a pozniej skaldac o dagpenger i pozniej nav bedzie wyplacal.Szczerze to wszystko zalezy od tego na kogo sie trafi i jaki bedzie mial humor pracownik :lol:

bozenka76
Pochwał: 1

Postautor: bozenka76 » śr cze 21, 2017 4:24 pm

Dowiedziałam się nav będzie płacił za zwolnienie nie ma znaczenia że sam dałeś wypowiedzenie. Po zakończeniu zwolnienia rejstrujesz się na bezrobocie i czekasz okres karencji.

Wróć do „PRACOWNIK, PODATKI, PRZEPISY”