Zwolnienie lekarski

Usługi medyczne w Norwegii, Podróże, Spotkania i imprezy

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
żiżu

Zwolnienie lekarski

Post autor: żiżu » sob wrz 04, 2021 1:08 pm

Cześć wszystkim,

Jednego dnia miałam mieć operację. Przy przyjęciu okazało się, że mam wysoką temperaturę, ja sama kompletnie tego nie czułam, wszystko było tak jak zawsze, no ale termometr (3 razy sprawdzane) nie kłamie ;) Oczywiście poza podejrzeniem, że może to jakiś "zwykły" stan zapalny pojawiło się podejrzenie o koronowirusa. W ciągu tygodnia zostały wykonane 2 testy, oba dały wynik negatywny. Za ten czas, w sumie 7 dni, zostało wystawione zwolnienie, zgodnie z przepisami, jako osobie "podejrzanej" o bycie chorą na Covid. Nowy termin operacji został ustalony na 2 i pół tygodnia po pierwszym terminie. Oczywiście po niej będzie wystawione nowe zwolnienie, już związane z "podstawową" chorobą. I teraz mam trochę wątpliwości - pomiędzy jednym a drugim zwolnieniem minie 9 dni, czyli mniej niż 16 dni, i czy w takiej sytuacji będzie dalej należał się zasiłek chorobowy? Czy fakt, że to pierwsze zwolnienie było związane z koronawirusem coś zmienia? Próbowałam coś sama znaleźć w przepisach, ale bez skutku. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji? To drugie zwolnienie będzie już dłuższe - 2 tygodnie to będzie raczej minimum, więc w sumie informacja dość istotna ;)

Miłego dnia :)

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontakt:

Re: Zwolnienie lekarski

Post autor: Anniken » wt paź 05, 2021 4:34 pm

Jesli dobrze rozumiem, to pracodawca wyplaci sykepenger za te 7 dni kalendarzowych, i jesli kolejne zwolnienie rozpocznie sie po mniej niz 16 dniach, to zaplaci jeszcze za 9 dni kalendarzowych nowego zwolnienia, a kolejne dni przejmie NAV.

Blir arbeidstakeren friskmeldt før en hel arbeidsgiverperiode er over, og det går mindre enn 16 kalenderdager før arbeidstakeren blir sykmeldt på nytt, blir det nye sykefraværet regnet med i samme arbeidsgiverperiode.

https://www.nav.no/no/bedrift/oppfolgin ... erperioden

Awatar użytkownika
Anniken
Site Admin
Kontakt:

Post autor: Anniken » wt paź 05, 2021 4:41 pm

Chyba trzeba bedzie wyslac szybciej søknad do NAV, zeby zachowac ciaglosc wyplat.

Moze skontaktuj sie z NAV i spytaj, kiedy najwczesniej mozesz wyslac søknad jesli arbeidsgiverperioden trwa tylko 9 dni.

https://www.nav.no/no/person/arbeid/syk ... #chapter-8

żiżu

Post autor: żiżu » czw paź 14, 2021 7:54 am

Dzięki Anniken za wyjaśnienie. Mi ostatecznie też udało się odnaleźć te przepisy. Choć nie musiałam z nich korzystać, w międzyczasie pojawiły się inne komplikacje i ciągłość zwolnienia została zachowana 🙂 Ale może innym się przyda.
Miłego dnia dla wszystkich! 😄

ODPOWIEDZ